Eksperci są jednomyślni: trudno jest przecenić znaczenie, jakie ma termowizja w przypadku chęci przeprowadzenia ocieplenia metodą wdmuchiwania izolacji. Badania kamerą termowizyjną, pozwalają w przeciągu kilkunastu godzin stan, w jakim jest izolacja termiczna. Przekonajmy się zatem, czy nasz dom potrzebuje także interwencji z użyciem kamery termowizyjnej. Każdy typ budynku emituje jakieś ciepło, które za każdym razem bezpowrotnie ginie w atmosferze. W naszym interesie jest to, żeby uciekało go jak najmniej, gdyż wówczas mamy szansę zużyć znacznie mniej energii i obniżymy koszty ogrzewania. Nawet, jeżeli uważamy, iż podczas budowy użyliśmy trzymających ciepło materiałów, cały efekt mogą zepsuć tak zwane mostki termiczne w niektórych miejscach konstrukcji. Przyda się więc kamera termowizyjna, która pokaże nam jak na dłoni lokalizacje, gdzie ciepło ucieka. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie głównym tematem będzie badanie kamerą termowizyjną.
Badanie kamerą termowizyjną – samemu czy może z wykonawcą?
Chociaż badanie kamerą termowizyjną możemy bez problemu wykonać zupełnie samodzielnie, to lepiej będzie zlecić takie zadanie specjaliście. Odpowiednie przeanalizowanie termogramów jest dosyć trudne, wymaga sporej wiedzy, jak i doświadczenia ze strony wykonawcy. Jeżeli planujemy przeprowadzenie tego typu badania z użyciem kamery termowizyjnej, mamy zawsze do wyboru trzy różne możliwości. Możemy samodzielnie wypożyczyć sobie kamerę termowizyjną, zlecić przeprowadzenie takiego badania bez przygotowania raportu albo też z raportem. Zakres termowizyjnych badań nie jest nigdy jednolity, gdyż zależy w dużej mierze od ilości wykonanych zdjęć (zwykle 50 do 80), kształtu domu i jego metrażu. Zestaw termografów bez ich przeanalizowania na niewiele się zda osobie, która nie ma żadnego doświadczenia i fachowej budowlanej wiedzy, tym bardziej związanej z właściwościami materiałów.
Czasami lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, chociażby z firmy: http://www.eko-izolacje.pl/. Zdjęcia wykonywane za pomocą kamery termowizyjnej, muszą być bowiem właściwie zinterpretowane. Najtrudniej będzie to zrobić w wypadku tych wykonywanych ze strony zewnętrznej. Nie zawsze w ten sposób otrzymane wyniki, są możliwe do odczytywania przy zastosowaniu jednego schematu: zimne miejsca = odpowiednia cieplna izolacyjność, ciepłe fragmenty = doskonała cieplna izolacyjność. Z tego też powodu najlepsze, chociaż także i najdroższe, będzie badanie z dostępem do szczegółowego raportu.
Badanie kamerą termowizyjną – Czym są właściwie mostki termiczne?
Mostki termiczne to po prostu miejsca, które odznaczają się dość wysoką przenikalnością cieplną w porównaniu z resztą zewnętrznej przegrody. Można wyróżnić trzy typy termicznych mostków: konstrukcyjne, geometryczne i materiałowe. Te ostatnie powstają w lokalizacjach, gdzie przylegają do siebie budowlane materiały o różnorodnej przewodności ciepła. Przykład stanowić mogą tutaj kotwy, które przechodzą bezpośrednio przez izolacyjną warstwę. Przenikanie ciepła poprzez kotwy metalowe jest dużo bardziej intensywne, aniżeli w przypadku pozostałych elementów przegrody, którą wykonano z materiałów termoizolacyjnych. Mostki geometryczne są wynikiem kształtów budynków, kiedy powierzchnia odpowiedzialna za oddawanie ciepła jest dużo większa, aniżeli ta, która odpowiada za jego przyjmowanie (przykład stanowią tutaj naroża zewnętrzne budynku). Konstrukcyjne mostki powstają w lokalizacjach przerwania albo zacienienia warstwy izolacyjnej, jak i niejednoznacznej konstrukcji przegród. Biorąc pod uwagę kształt, cieplne mostki, można podzielić na liniowe i punktowe.
Bez względu na to, z którym typem cieplnych mostków będziemy mieć do czynienia, problem ten powinien być zawsze rozwiązywany już na etapie projektu. Celem ograniczenia ich ilości do minimum, w konstrukcji bryły budynku, trzeba zachować ciągłość w zakresie izolacyjnej warstwy w zewnętrznych przegrodach, jak i na połączeniach (to znaczy warstwa izolująca dach powinna łączyć się na całej długości wraz z izolacją ścian wewnętrznych). Z kolei zaś, aby móc zapobiegać nadmiernemu wychłodzeniu się podłoża, trzeba dbać o odpowiednie wyizolowanie fundamentowych ścian albo też wykonanie fundamentowej płyty, co nie będzie możliwie bez wcześniejszego użycia kamery termowizyjnej.
W istniejących już budynkach, badanie termowizyjne umożliwia odnalezienie w ciągu kilku godzin miejsc występowania cieplnych mostków. Powinno się je przeprowadzić, zanim zostaną wykonane prace termomodernizacyjne, jak i po ich skończeniu.
Kiedy warto skorzystać z takich badań?
Najlepiej będzie zrobić to dwa razy. Pierwsze badanie warto wykonać przed planowaniem prac o charakterze termomodernizacyjnych. Można wówczas otrzymać informacje odnośnie aktualnego stanu bryły budynku i poznać lokalizacje, które wymagać będą szczególnej uwagi. Może się okazać, iż docieplenie standardowe nie spełnia naszych wszystkich oczekiwań. Poza ścianami, powinno się zwracać uwagę na stan fundamentów. Źle wykonana izolacja albo jej brak, spowoduje powstanie zagrzybienia i zawilgocenia w pomieszczeniach. Poprawa błędów w zakresie izolacji fundamentów jest zwykle bardzo kosztowna. Niemniej może być niezbędna celem poprawienia komfortu osób zamieszkałych w budynku. Termiczne mostki mogą występować również na dachu, na przykład podczas źle przeprowadzonej obróbce komina.
Drugie badanie powinniśmy przeprowadzić po zakończonej termomodernizacji budynku. Dobrze jest wcześniej poinformować wykonawczą ekipę, iż zaplanowaliśmy wykonanie takiej właśnie kontroli. Dzięki czemu, można się spodziewać, iż praca będzie przeprowadzona staranniej i dokładniej. Tego typu analizę warto też przeprowadzić dla własnego domu. Kamery termowizyjne wykazują na przykład nieszczelności w oknach, nieodpowiednią izolację balkonową czy też złe uszczelnienie i dopasowanie styropianowych płyt na ścianach.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że udało nam się w zrozumiały i przejrzysty sposób wyjaśnić zalety badań kamerą termowizyjną. Zachęcamy do sprawdzenia innych publikacji oraz naszych dotychczasowych realizacji.
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.
Życzymy ciepłych dni i nocy.