Podstawą każdego domu jest dobra izolacja. Zapewniam, że źle wyizolowany dom sprawia wiele problemów. Największym są oczywiście straty finansowe. Koszty ogrzewania w sezonie zimowym mogą być kilkukrotnie większe, jeżeli ciepło wciąż uchodzi z naszego domu. Jednocześnie w sezonie letnim możemy mieć problem ze zbytnim nagrzewaniem się domu. Wszystko to rzutuje bezpośrednio na kwestie ekologiczne. Im mniej energii musimy zużyć do ocieplenia naszego domu, tym lepiej dla naszej planety. Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu na temat pod hasłem izolacja wdmuchiwana.
Jakie są skutki źle ocieplonego domu? Jak może pomóc izolacja wdmuchiwana?
Poza wymienionymi we wstępie zagrożeniami wynikającymi ze złego ocieplenia domu mogą pojawić się jeszcze mniej oczywiste problemy. Dużym zagrożeniem może być wilgoć. W momencie, gdy ciepłe powietrze styka się z zimny, ma miejsce proces skraplania, w wyniku czego krople osiadają na ścianie. Takie niedocieplone przestrzenie często mają miejsce w przypadku klasycznej metody ocieplania, stosując technikę izolacji wdmuchiwanej, minimalizuje się ryzyko występowania tego zjawiska.
Wilgotne środowisko jest bardzo dobrym miejscem dla rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów oraz pleśni. Warto pamiętać o tym, że większość tego rodzaju organizmów ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Dodatkowo są one alergenami, więc jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików.
W zimie może pojawić się problem sopli lodu pojawiających się na skraju dachu. Jeżeli ciepłe powietrze uciekające z naszego domu będzie ogrzewało dach, śnieg osiadły na dachu będzie się topił. Spływająca woda zacznie zamarzać na skraju dachu, powodując powstawanie sopli, które zagrażają życiu.
Jak widać, warto zadbać o to, aby nasz dom był prawidłowo wyizolowany. Natomiast jeżeli zauważyliśmy, że nasz dom może być źle ocieplony, należy zastanowić się nad dociepleniem.
Szczególnie problematyczna jest sytuacja, w której w ramach docieplania metodą klasyczną należałoby rozebrać jakieś pomieszczenia lub elementy wykończeniowe. Dzięki zastosowaniu metody izolacji wdmuchiwanej możemy przyśpieszyć proces docieplania, jednocześnie ograniczając potrzebę demontażu stałych elementów.
W przypadku docieplania warto skorzystać z usług sprawdzonych firm posiadających doświadczenie w podobnego typu pracach takich jak Eko-izolacje.
Izolacja wdmuchiwana – Co to takiego?
Izolacja wdmuchiwana jest to nowoczesna metoda ocieplania dachów. Technika ta jak sama nazwa wskazuje polega na „wdmuchiwaniu” materiału izolacyjnego w określone miejsca za pomocą strumienia powietrza. Szybki rozwój tego sposobu ocieplania wynika z szeregu korzyści oferowanych przez tę metodę.
Podstawową zaletą jest skrócenie czasu potrzebnego do ukończenia procesu izolacji. Metoda wdmuchiwania umożliwia ułożenia dziesiątek metrów kwadratowych warstwy ochronnej podczas jednego dnia intensywnej pracy. W porównaniu do tradycyjnej metody ocieplania wdmuchiwanie zapewnia kilkukrotnie szybsze postępy. Technika ta staje się przodującą metodą wśród sposobów izolacji oraz jest coraz częściej polecana przez specjalistów.
Metodę wdmuchiwania możemy stosować w większości sytuacji. Technika ta świetnie sprawdzi się podczas pracy na placu budowlanym, jednak równie skutecznie możemy ją stosować w ramach uzupełnień. Za pomocą izolacji wdmuchiwanej możemy docieplić nasze poddasze lub inne pomieszczenia, bez konieczności demontowania całego pomieszczenia.
Sprawdź nasze realizacje!
Metoda wdmuchiwania – W jaki sposób wygląda ocieplanie?
Do ocieplania metodą wdmuchiwania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz wykwalifikowana, dobrze przeszkolona osoba. Urządzenie umożliwia aplikację materiału izolacyjnego pod ciśnieniem.
Istnieje również możliwość skorzystania z techniki wdmuchiwania w przypadku konstrukcji szkieletowych. Materiał izolacyjny wdmuchujemy w puste przestrzenie pomiędzy ścianami konstrukcji.
Dzięki zastosowaniu tej metody izolacja dostaje się w miejsca trudnodostępne, co gwarantuje skuteczne docieplenie. Dodatkowo zapewnia to również dobre efekty wygłuszające. Nasze pomieszczenia będą wygłuszone i zapewnią większy komfort mieszkania.
Zobacz także: Izolacja termiczna na legarach. Sprawdź kaleczego warto.
Metoda wdmuchiwania – Jakich używa się materiałów?
W celu wykonania izolacji wdmuchiwanej można zastosować trzy podstawowe materiały izolacyjne. To jaki typ materiału powinien zostać wykorzystany w określonym przypadku, zależy od zmiennych występujących w przypadku każdego indywidualnego domu oraz klienta.
Podczas wyboru materiału warto zadbać o to, aby było on jak najwyższej jakości. Substancja izolująca wpływa bezpośrednio na stopień ocieplenia oraz trwałość. Ważne, aby materiał był odporny na wilgoć oraz ognioodporny. Nie zalecam oszczędzania na materiale, ponieważ ewentualny koszt późniejszej wymiany może przewyższać oszczędności, które otrzymamy z użycia tańszego materiału.
Do wykonania izolacji wdmuchiwanej stosuje się następujące materiały izolacyjne:
- wełna celulozowa
- naturalne włókna drzewne
- granulaty wełny skalnej
Jakie są korzyści z zastosowania metody wdmuchiwania?
Izolacja wdmuchiwana ma przewagę nad klasyczną metodą ocieplania. Podstawowa zaleta to stosunkowa łatwość izolowania miejsc trudnodostępnych. W przypadku wdmuchiwania materiał może zostać po prostu wdmuchany w miejsce, gdzie ktoś musiałby wejść w przypadku klasycznej metody.
Kolejnym atutem tej techniki jest możliwość uzupełnienie starej termoizolacji. W tym przypadku możemy w łatwy sposób podjąć się docieplenia domów, które były ocieplone niewłaściwe lub których materiał izolacyjny uległ zniszczeniu.
Za pomocą wdmuchiwania możemy z łatwością wdmuchać materiał izolacyjny w puste przestrzenie ścian konstrukcji szkieletowych.
W krótkim czasie można uzyskać jednorodną warstwę izolacyjną, bez potrzeby demontowania większości elementów wykończeniowych, które znajdują się na poddaszu lub w innym pomieszczeniu.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz naszej oferty.
Zobacz także nasze certyfikaty oraz ofertę usług na badania termowizyjne.