Wymarzony dom to większości osób to miejsce ciepłe i bezpieczne. Myśląc o tym, co mogłoby zniweczyć nasze marzenia, najczęściej wyobrażamy sobie kataklizmy i wielkie tragedie. Tymczasem większość budynków narażona jest na ciche i najczęściej niezauważalne zagrożenia, które ignorowane mogą skutecznie opróżniać nasze portfele i negatywnie wpływać na zdrowie. Tymi zagrożeniami są tak zwane mostki termiczne. Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykuły na temat mostków cieplnych.
Czym są mostki termiczne?
Mostki termiczne to miejsca, w których przerwana została ciągłość izolacji termicznej budynku. Najczęściej są to łączenia różnych elementów, gdzie występuje zwiększona, niekontrolowana utrata ciepła. Tam, gdzie znajduje się mostek termiczny w chłodne dni, ściana lub sufit stają się nieprzyjemnie zimne, przez co dom dużo szybciej się wychładza. A uciekające ciepło, to również uciekające z konta pieniądze. Ogrzewanie budynku staje się nieefektywne, bez względu na to, jak mocno podkręcimy kaloryfery. Ponadto na zimnym murze może dojść do przekroczenia tak zwanego punktu rosy, czyli temperatury, w której para wodna zaczyna się skraplać. To w krótkim czasie może z kolei doprowadzić do powstania zawilgoceń, a w efekcie do pojawienia się pleśni i ewentualnych uszkodzeń konstrukcji w przyszłości.
Czym grozi występowanie mostków termicznych?
Jak już wspomnieliśmy, mostki termiczne pociągają za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Pierwszą i najbardziej oczywistą z nich są wyższe koszty ogrzewania domu. Szacuje się, że wydatki na ogrzewanie statystycznej rodziny, mieszkającej w nieprawidłowo ocieplonym budynku są od kilkunastu do ponad dwudziestu procent wyższe, niż w przypadku mieszkania w budynku dobrze izolowanym. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu i paliw oraz nieprzewidywalność pogody w ostatnich latach, może okazać się, że będą to naprawdę spore sumy pieniędzy.
Niestety wysokie rachunki to i tak najmniejszy problem, jaki może spowodować występowanie w budynku mostków termicznych. Dużo gorszym jest wilgoć, która, jeśli będzie się stale utrzymywać, w krótkim czasie doprowadzi do rozwoju pleśni i poważnych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych, objawiających się początkowo występowaniem na murze rys i spękań. Problem jest jednak znacznie poważniejszy, niż mogło by się wydawać. To co widzimy bowiem, jest tylko małą jego częścią. Prawdziwym zagrożeniem są zarodniki grzyba, które stale unoszą się w powietrzu i są przez nas wdychane, a które powodować mogą szereg różnych chorób, od alergii poczynając, a na nowotworach kończąc. Szczególnie niebezpieczne są one dla dzieci, alergików i osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego.
Rodzaje mostków termicznych
Mostki termiczne dzieli się zazwyczaj ze względu na miejsce występowania. Mówimy wtedy o dwóch ich rodzajach. Są to:
- Mostki punktowe – powstałe w miejscach przewiercenia ściany bądź dachu, gdzie znajdują się śruby, rury lub inne elementy instalacji. Powodują one niewielkie straty ciepła i zdarza się, że pomija się w obliczeniach.
- Mostki liniowe – znajdujące się w obszarach, gdzie brakuje izolacji. Często pojawiają się na łączeniach elementów konstrukcyjnych, takich jak miejsce osadzenia okien, połączenie więźby dachowej z murem, wieńce i nadproża. Są one znacznie bardziej szkodliwe niż mostki punktowe i mogą powodować duże straty energetyczne.
Jak znaleźć mostki termiczne?
W przypadku sporych mostków termicznych, zdarza się, ze jesteśmy w stanie zlokalizować je gołym okiem. Wskazywać będą na to przede wszystkim miejscowo występujące pleśnie i zawilgocenia. W okolicy drzwi i okien często wyczuwalny jest ruch powietrza, a czasem widoczne również będą szczeliny lub odkształcenia.
Niestety dokładne zbadanie izolacji budynku „gołym okiem” jest niemożliwe. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest obecnie inspekcja przy pomocy kamery termowizyjnej. Niektórzy narzekają na stosunkowo wysoki koszt takiej usługi, należy jednak pamiętać, że obejmuje ona nie tylko wykonanie zdjęć termowizyjnych, ale również ich prawidłową interpretację przez fachowca oraz dojazd. Ponadto są to jednorazowe koszty, które być może pozwolą na oszczędności za ogrzewanie. Więcej o badaniu kamerą termowizyjną możecie przeczytać Państwo tutaj.
Wykrycie mostków termicznych – co dalej?
Do niedawna eliminacja mostków termicznych wiązała się z bardzo dużym remontem oraz demontowaniem płyt karton-gipsowych. Obecnie dzięki docieplaniu metodą wdmuchiwania wełny celulozowej, sprawa jest znacznie prostsza.
Nasza firma oferuje kompleksowe usługi związane z docieplaniem budynku i eliminacją mostków termicznych, począwszy od przeprowadzenia inspekcji przy pomocy kamery termowizyjnej po uzupełnienie, lub wymianę starej izolacji. Stosowana przez nas ekologiczna wełna celulozowa, nie tylko wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne niż tradycyjna wełna mineralna, ale również nie wymaga przeprowadzania gruntownego remontu i demontażu obecnie istniejących ścian. Wprowadzamy ją przez niewielkie otwory wiercone na przykład w płytach karton-gipsowych, za pomocą specjalistycznego sprzętu. Po wypełnieniu wolnej przestrzeni granulatem celulozowym, otwory te zostaną naprawione i wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat.
Mostki termiczne to często efekt nieprawidłowo wykonanych prac na etapie budowy. Konsekwencje ich występowania mogą być dla nas niezwykle kosztowne. Warto więc co jakiś czas kontrolować stan izolacji budynku.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że od teraz temat mostków termicznych nie ma przed Tobą tajemnic. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz do oferty.
Życzymy ciepłych dni i nocy.
Zespół Eko-Izolacje Warszawa