Koszty ogrzewania domu stanowią jeden z najpoważniejszych wydatków w domowym budżecie. Co gorsza, z roku na rok rosną opłaty za dostarczenie ciepła. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada większą uwagę do ocieplania swoich domostw. Jak to zrobić skutecznie? Poznaj sprawdzony sposób, dzięki któremu oszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie. Zapraszamy do sprawdzenia naszej publikacji, gdzie rozwiniemy temat z kategorii ocieplanie dachu. 

Ocieplanie dachu – Dlaczego jest tak ważne?

Poddasze oraz dach to najbardziej newralgiczne miejsca domu, przez które konstrukcja traci największą ilość ciepła. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Eksperci najczęściej wskazują błędy po stronie wykonawców, którzy ze względu na brak doświadczenia oraz wierzy, źle dobierają ilość materiału ocieplającego lub nieprawidłowo wykonują jego montaż. Tego typu niedopatrzenia mają tragiczne skutki dla portfela właścicieli domów – źle wykonanie ocieplenie dachu powoduje, że rachunki za ogrzewanie są znacznie wyższe niż powinny.

Problem ten w mniejszej mierze dotyczy nowego budownictwa, gdzie coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie do wykonania prawidłowego ocieplenia. Dużo gorzej jest w starszych domach, gdzie na etapie projektowania i budowy nie pomyślano o właściwym ociepleniu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – nawet starszy dom można w każdej chwili docieplić.

Ocieplenie poddasza – najczęstsze błędy

Przyczyn niedostatecznego ocieplenia domu może być kilka. Najczęściej winna jest zbyt cienka warstwa materiału dociepleniowego, która nie jest w stanie utrzymać ciepła wewnątrz pomieszczenia. Tworzy ona tylko iluzoryczną warstwę ochronną, jednak w rzeczywistości straty ciepła są bardzo duże.

Inną przyczyną utraty ciepła może być niejednolita powłoka materiału. Tutaj winą należy obarczyć ekipę budowlaną, które nie wykonała należycie zadania. Brak jednolitej powłoki powoduje występowanie tzw. mostków termicznych, które są odpowiedzialne za uciekanie ciepła z pomieszczenia przez różnicę temperatur. Mostki termiczne powodują również zawilgocenie, czego efektem są pleśń oraz grzyby. Co ważne, miejsca występowania mostków można łatwo zlokalizować przez badanie termowizyjne.

Ocieplanie dachu i poddasza – jak to zrobić dobrze?

Ocieplenie newralgicznych punktów dachu oraz poddasza jest kluczowe, by nie tracić wygenerowanego wewnątrz ciepła. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie w nowym budownictwie. Należy jednak zadbać o wybór właściwego materiału do ocieplenia.

Tutaj zapewne pierwsze na myśl przychodzą wełna oraz styropian i trudno się dziwić, ponieważ to one przez lata były najczęściej stosowane. Oba materiały mają jednak swoje ograniczenia – styropian jest tańszy, ale przeciętnie utrzymuje ciepło, natomiast wełna po pewnym czasie traci swoją objętość, co jest przyczyną powstawania mostków ciepła. Między innymi dlatego, inwestorzy coraz częściej skłaniają się do ocieplania domów metodą wdmuchiwania – zapewnia ona długotrwały efekt. Co ważne, skuteczność tej metody jest łatwo mierzalna – po wykonaniu prac przeprowadzane jest badanie termiczne.

Ocieplanie starego budynku

Ocieplenie poddasza oraz dachu w starszym budynku jest dużo większym wyzwaniem niż w przypadku nowych domów. Oczywiście można to zrobić w sposób zbliżony do tego, który się stosuje w nowym budownictwie, ale wymagać to będzie dużo pracy, a także niemałych inwestycji finansowych – wiąże się to z koniecznością demontażu zabudowy. Na szczęście na rynku obecne są już nowe rozwiązania, które umożliwiają skuteczne docieplenie także starszych budynków. Jednym z tych sposobów na ocieplenie dachu jest wdmuchiwanie wełny celulozowej.

Metoda ta może być z powodzeniem stosowana również przy nowych inwestycjach, ale dużo częściej stosuje się ją przy ocieplaniu starszych budynków. Polega ona na wdmuchiwaniu granulatu przez specjalne otwory wywiercone w poddaszu, których zadaniem jest zapełnienie luk w ociepleniu danej powierzchni. Takie działania eliminują obecność mostów termicznych, dzięki czemu właściciele domu mniej płacą za ogrzewanie.

W praktyce, sam proces ocieplania przez wdmuchiwanie wełny celulozowej można podzielić na kilka etapów.

Jak to robimy w Eko-Izolacje?

  1. Identyfikujemy mostki termiczne. Pomaga nam w tym specjalistyczny sprzęt do badań termowizyjnych, dzięki któremu jesteśmy w stanie zlokalizować miejsca, które powodują utratę ciepła. Takie miejsca zostają specjalnie oznaczone.
  2. Przygotowujemy pomieszczenie na wykonywanie prac. Ogromną zaletą wdmuchiwanie wełny celulozowej jest fakt, że nie ma konieczności rozbiórki zabudowy domu. Przy użyciu foli malarskiej zabezpieczamy meble oraz podłogi, by w czasie prac nie zostały one uszkodzone.
  3. W miejscach występowania mostków termicznych wywiercane są otwory, przez które wdmuchana zostanie wełna. Ich ilość zależy od liczby mostków termicznych – im jest ich więcej, tym więcej otworów musi powstać. Pusta przestrzeń otworów jest przyczyną utraty ciepła.
  4. Następnie następuje wdmuchiwanie wełny przez otwory. Wykorzystywane są do tego specjalne nadmuchy, dzięki którym sam proces przebiega bardzo sprawnie. Pusta przestrzeń wypełniana jest specjalnym granulatem, który niweluje mostki termiczne, skutecznie chroniąc przed utratą ciepła.
  5. Po napełnieniu wszystkich otworów następuje zaślepienie otworów, aby przywrócić ścianie pierwotny wygląd.
  6. Na koniec ponownie wykonywane jest badanie termiczne, które zadaniem jest sprawdzenie, czy mostki termiczne zostały usunięte.

Podsumowanie

Ten prosty sposób sprawia, że poddasze oraz dach są lepiej ocieplone. Sam dom traci mniej ciepła, przez co jego właściciele płacą mniejsze rachunki za ogrzewanie. Co ważne sama metoda jest bardzo mało inwazyjna, co oznacza, że nie trzeba wprowadzać zmian i przeróbek w zabudowie. Mało tego, poza dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wełna celulozowa charakteryzuje się dużymi zdolnościami pochłaniania wilgoci, dzięki czemu tworzy w domu lepszy mikroklimat, bez pleśni oraz grzybów.

Warto więc rozważyć ocieplenie dachu oraz poddasza z pomocą metody wdmuchiwania wełny, nie tylko by płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

 

Call Now Button
Facebook Youtube