Ocieplenie domu szkieletowego
Domy szkieletowe to konstrukcje drewniane budynków, które wzorowane są na domach kanadyjskich, które popularne były w Ameryce Północnej, gdzie budowane były przez osadników przybywających z Europy. Pomimo różnych początkowych trudności, z czasem domy kanadyjskie zaczęły zdobywać coraz większą popularność głównie dlatego, że budowano je dość szybko i były dość trwałe, zwłaszcza kiedy to zaczęto wykorzystywać drewniane bale do budowy.
Obecnie domy szkieletowe cieszą się sporą popularnością i stawiane są w wielu miejscach.
Wielu osobom drewniane domy szkieletowe mogą kojarzyć się z czymś nietrwałym i niesolidnym, jednak wcale tak nie jest. Bardzo ważne jest to aby konstrukcja była wzniesiona fachowo, poprawnie i solidnie, a użytkownicy aby dbali o konstrukcję, wówczas może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat.
Nie jest też tak, że jeżeli stawiamy dom szkieletowy to oznaczać musi to, że będzie w nim zimno i wilgotno. Jeżeli zadbamy o to aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć taki dom i wykonać odpowiednią izolację termiczną, na pewno będziemy mogli cieszyć się ciepłem i wysokim komfortem użytkowania.
Dlaczego warto przeprowadzić ocieplenie domu szkieletowego? Osobom decydującym się na domy szkieletowe, bardzo często zależy na czasie. Konstrukcje tego typu powstają dość szybko, znacznie szybciej, niż w przypadku budowy domy tradycyjnego, murowanego. Nie należy jednak pomijać niezwykle ważnych kwestii, związanych z odpowiednim ociepleniem i izolowaniem termicznym takiego domu.
Domy szkieletowe powinny być ocieplane ze szczególną troską, ponieważ budowane są z innych materiałów niż tradycyjne budynki. Metody wznoszenia takich domów szkieletowych, ich konstrukcja oraz właściwości użytkowe są zupełnie inne w porównaniu do budynków murowanych. Mając to na względzie mogą one w dużo większym stopniu narażone być na utratę ciepła. Ucieczka ciepła to spory problem w takim przypadku, warto zatem zastanowić się nad wykonaniem ocieplenia i wdrożeniem izolacji termicznej, dającej ciepło w domu szkieletowym.
To jednak ostatecznie proste rozwiązania i duża efektywność wynagradzają wejście w całkiem nowatorski temat. Ktoś może się obawiać, że mimo wszystko domy drewniane nie będą trzymały ciepła. Jest to jak najbardziej błędne myślenie. Przy odpowiedniej izolacji możemy zadbać o to, że zimne powietrze nie będzie wpadało do środka, natomiast ogrzane, ciepłe powietrze nie będzie uciekało nam na zewnątrz. Jest to jak najbardziej rozsądne i właściwie jedyne wyjście, aby przetrwać oszczędnie każdą zimę.
Metody ocieplania domów szkieletowych
Ocieplenie domu szkieletowego może przebiegać w kilku sposobach i z zastosowaniem różnych materiałów i metod. Jedną z popularnych metod jest tradycyjny sposób, który opiera się przede wszystkim na ociepleniu domu przy pomocy wełny mineralnej. Do tego celu wykorzystuje się wełnę mineralną zwiniętą w rolkach, bądź też wełnę mineralną przyciętą w tak zwanych arkuszach, ale musi to być tylko taka wełna przeznaczona specjalnie do domów drewnianych. Jest to rzeczywiście ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ sam materiał nie zalicza się do wybitnie drogich.
Warto mieć na uwadze, że nie jest to najefektywniejszy sposób izolacji termicznej. W przypadku tej metody może zdarzać się niestety, że wilgoć zacznie przenikać do wnętrza. Można zatem rozważyć jeszcze inne metody ocieplania domu szkieletowego i zastosowanie innych materiałów.
Innymi materiałami i inną metodą jeszcze, które stosuje się do ocieplania domów szkieletowych jest styropian wraz folią izolująca od wiatru i zabezpieczającą przed przenikaniem do ścian wilgoci.
Ocieplenie domu szkieletowego poprzez wdmuchiwanie izolacji
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na jeszcze lepszą izolacje termiczną budynku, powstało innowacyjne rozwiązanie, nazywane eko izolacją. Ta metoda opiera się na wdmuchiwaniu izolacji w konkretne miejsca które chcemy ochronić przed zimnym powietrzem. Granulat wdmuchiwany pod odpowiednim ciśnieniem przynosi bardzo dobre rezultaty przy izolowaniu nawet najmniej dostępnych miejsc. Mianowicie takimi miejscami są zakamarki przy poddaszach. Niektóre osoby faktycznie mogą mieć spore wątpliwości co do tego, czy izolacja taką metodą jest prawdziwie efektywna. Na pewno można takę metoda ewentualnie jeszcze skontrolować za pomocą pomiarów wykonując badanie kamerą termowizyjną. W pierwszym przypadku, kiedy izolowalibyśmy pomieszczenie zwykłą wełną mineralną, to jednak mogą tworzyć nam się szczeliny, którymi może uciekać ciepło. A jeśli mamy do czynienia z drobnym granulatem, to takie szczeliny są dokładnie zasklepiane.
Dodatkowym atutem wyboru nowoczesnej izolacji jest to, że pomiędzy specjalnymi granulkami zachodzi cyrkulacja powietrza. Nie ma zatem mowy o tym, żeby gromadziła się tam wilgoć, której przecież i tak nikt nie chce. W końcu to jest nie tylko brak estetyki, ale również poważne problemy w budownictwie mieszkalnym. Ocieplenie domu szkieletowego powinno być przeprowadzone przez doświadczonych fachowców. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy nasz dom jest odpowiednio izolowany od zimna, to można przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną. Takie doświadczenie, koniecznie przeprowadzone w sezonie zimowym, może przynieść bardzo dużo danych. W ten sposób dowiadujemy się, w których miejscach izolacja jest kiepskiej jakości, a w których należy wykonać zupełnie nową izolację. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest ona ważnym elementem szczególnie w domach jednorodzinnych.
Dokładność ma znaczenie
Warto także zadbać o solidne ocieplenie poddasza w domu szkieletowym. Bardzo często stosuje się do tego wspominaną już wielokrotnie wełnę mineralną, która posiada wiele zalet. Ocieplenie poddasza wełną, oraz omawiane tu ocieplenie domu szkieletowego jak i wiele innych prac związanych z ociepleniami i termoizolacją, firma Eko-izolacje.pl realizuje z dużym doświadczeniem od wielu lat, kładąc nacisk na jakość i solidność.
Firma specjalizująca się w kładzeniu ekologicznych izolacji, czyli w postaci granulatu, posiadać powinna duże doświadczenie i wiedzę. Nie można również zapominać o tym, że wykorzystuje do tego celu specjalne urządzenia. Dzięki współpracy z Eko-Izolacje możemy być zatem pewni, że ocieplenie domu szkieletowego zostanie zrealizowane precyzyjnie i starannie. Chociaż trzeba nastawić się czasem także na nieco wyższe koszta związane z kładzeniem izolacji ekologicznej. Rocznie jesteśmy w stanie obniżyć koszty zużywanej energii cieplnej nawet o wiele procent. Czyż nie jest to zatem warte rozważenia? Po przeliczeniu i kalkulacji chyba nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości, że jest to naprawdę bardzo opłacalna inwestycja. Skoro mamy mieć nie tylko cieplej w swoim domu, ale również mniej płacić za zużycie energii cieplnej.
Zatem jeśli nie chcemy przepłacać, a mądrze zainwestować na wiele lat, to izolacja przy pomocy granulatu, będzie idealnym rozwiązaniem.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi realizacjami oraz poznania oferty zakresu naszych prac.