Izolacja dachu jest inwestycją bardzo kosztowną i niezwykle pracochłonną. Decyzja o tym, czy ocieplić całe połacie dachu czy tylko strop poddasza zależy od tego, czy przestrzeń ta ma pozostać nieużytkowa. Zakres działań oraz dobór odpowiednich materiałów determinuje typ konstrukcji poddasza. Jak dobrze wybrać ocieplenie budynku? Czego tak naprawdę potrzebujesz ocieplając budynek? Jak zacząć? Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie głównym tematem będzie ocieplenie strychu.

Utrata ciepła w budynku

Jeśli instalacja grzewcza w budynku działa poprawnie, a okna i drzwi są odpowiednio uszczelnione, przyczyn strat ciepła upatruje się w nieszczelnym dachu i nieocieplonym strychu. Spowodowane jest to przede wszystkim zjawiskiem konwekcji, a dokładniej rzecz ujmując – unoszeniem się ciepłych mas powietrza ku górze. Jeśli poddasze i dach nie są ocieplone lub izolacja jest nieprawidłowo wykonana, ciepło ucieka szczelinami, a użytkownicy borykają się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Warto pamiętać również o tym, że poprzez dach do budynku dostaje się spora ilość ciepła, dlatego najważniejsze jest to, aby zatrzymać go wewnątrz jak najwięcej.

Prawidłowe ocieplenie strychu

W sytuacji, gdy poddasze pozostaje nieużytkowe, najlepszym zabiegiem będzie izolacja termiczna. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu wełnę mineralną lub płyty styropianowe, które układane są na stropie ale to niestety nie gwarantuje idealnej warstwy bez szczelin które już powodują straty cieplne. Prawidłowe ocieplenie strychu lub naprawa izolacji istniejącej poprzez uzupełnienie jej metodą wdmuchiwania zaoszczędzi pieniądze i będzie służyć użytkownikom przez wiele lat. Brak takiej izolacji cieplnej generuje aż do 30% strat ciepła pomiędzy ogrzewaną i nieogrzewaną częścią budynku. Jeśli jednak poddasze ma charakter użytkowy, mieszkańcy korzystają z niego na co dzień, potrzebne będzie docieplenie dachu. W tym przypadku idealna będzie metoda wdmuchiwania dzięki której mamy gwarancje jednolitej warstwy izolacji.

Niewłaściwe ocieplenie strychu może skutkować:

  • wysokimi rachunkami za ogrzewanie,
  • utrzymującymi się niskimi temperaturami na poddaszu w sezonie grzewczym,
  • wysoką temperaturą na poddaszu latem,
  • wysokim poziomem hałasu.

Dodatkowo należy pamiętać, że nieodpowiednio położona izolacja mogą prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. To, z kolei, zagraża nie tylko trwałości budynku, ale co najważniejsze – zdrowiu i życiu jego mieszkańców.

Odpowiednie materiały izolacyjne na poddaszu

Dobre materiały powinny cechować się termoizolacyjnością i szczelnością akustyczną, co szczególnie istotne jest dla ocieplenia strychu. Tutaj lepszym rozwiązaniem, niż styropian czy tradycyjna wełna z rolki będzie granulat wełny celulozowej lub wełny skalnej. Odpowiednia grubość warstwy tego materiału są w stanie skutecznie zabezpieczyć dom i jego mieszkańców przed niechcianymi mostkami termicznymi. Przy wyborze materiału izolacyjnego, warto sięgnąć nie tylko po sprawdzony produkt, ale również o odpowiednio dobrych parametrach izolacyjnych. Energooszczędne poddasze powinno być ocieplone na grubość około 25-30 cm.

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał termoizolacyjny?

Fundamentalną kwestią jest dostosowanie materiału do obecnie obowiązujących przepisów, odnoszących się do współczynnika przenikania ciepła U. Normy które będą obowiązywały od roku 2021 dla dachu nie może on przekroczyć wartości 0,15 W/(m-K). Niska wartość współczynnika U oznacza, że utrata ciepła z pomieszczenia będzie niewielka, a co za tym idzie – rachunki za ogrzewanie się obniżą. Przed dokonaniem zakupu materiałów warto zwrócić uwagę na ich właściwości termoizolacyjne, które określane są symbolem lambda (λ). Im mniejsza wartość λ, tym współczynnik przenikania dachu niższy i mniejsza strata ciepła. Ważna jest także grubość materiału izolacyjnego oraz jego ognioodporność i ciężkość. Pewność co do szczelności danego materiału będzie gwarancją solidnej izolacji, pozbawionej mostków termicznych.

Ocieplenie strychu na stropie betonowym

Teraz kilka słów o stropie betonowym.
Ze stropem betonowym mamy do czynienia wtedy, kiedy poddasze spełnia funkcję użytkową (mieszkalną) lub jest zaadaptowane na strych. Ocieplenie takiego poddasza następuje po ułożeniu legarów na których można położyć płyty osb między nimi ułożyć materiał izolacyjny. Wtedy do jego ocieplenia stosuje się sypkie produkty termoizolacyjne, takie jak : granulat wełniany, granulat styropianowy lub włókna celulozowe, które umieszcza się metodą wdmuchiwania izolacji.

Ocieplenie strychu na stropie drewnianym

Drewniany strop wymaga nieco innego sposobu ocieplenia. Termoizolacja jest umieszczana pomiędzy belkami. Najbardziej odpowiednim materiałem w tym wypadku jest wełna celulozowa dzięki swoim właściwościom zabezpiecza konstrukcje drewnianą przed wilgocią i co równie ważne przed wszelkiego rodzaju gryzoniami. Przed rozpoczęciem ocieplania drewnianego stropu istotną kwestią jest stworzenie okładziny sufitowej. Do ocieplania stropów drewnianych odradzane jest wykorzystanie styropianu, o wiele więcej korzyści przyniesie zastosowanie granulatów.

Poddasze może stanowić piękną przestrzeń, ale tylko wyłącznie wtedy, kiedy jest funkcjonalne i ciepłe. Nieprawidłowo zaizolowane poddasze oraz częste błędy projektowe przyczyniają się do tego, że dom jest wychłodzony, a rachunki za ogrzewanie rosną. Na szczęście wystarczy dogłębna analiza problemu, przemyślany dobór materiałów i prawidłowo wykonana izolacja, aby dom stał się ciepłym azylem dla jego mieszkańców.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji, gdzie odpowiadamy na różne pytania związane z izolacją ciepła w budynku oraz skuteczności badań kamerą termowizyjną. 

Sprawdź również nasze realizacje.

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.

 

Call Now Button
Facebook Youtube